Make your own free website on Tripod.com

ICQ

Kurulum ve Ayarlar

Programın boyu yaklaşık 5 MB.Programı çekebileceğiniz Internet adreslerine bu adresten ulaşabilirsiniz. Programı indirdiğinizi düşünürsek kurulum programı üzerine çift tıklayarak kurulumu başlatın.

           İlk ekranda ICQ’yu çıkaran firma Mirabilis’in, ICQ yüzünden başınıza gelebilecek herhangi bir şeyden sorumlu tutulamayacağına dair lisans anlaşmasını onaylamanız gerekiyor. Continue düğmesine tıklayarak devam edin.

II            Bir sonraki ekranda I Agree düğmesine tıklamanız gerekiyor, I Decline’e tıklarsanız, sözleşme şartlarını reddettiğinizden program kurulmaz.

III            "Hoş geldiniz, bu sırada bilgisayarınızda başka açık program varsa bunları kapatmanız tavsiye edilir, vs." türünde bir uyarı alacaksınız. Kurmakta kararlıysanız, Next’e tıklayarak devam edin.

IV            Şimdi kuracağınız dizini belirtmeniz isteniyor, varsayılan dizini kabul edebilir veya farklı sürücü ve dizin girebilirsiniz. Eğer kurmaya çalıştığınız dizinde daha önce ICQ kurulmuşsa, "The directory d:\Program Files\ICQ already exists, would you like to install into that directory anyway" şeklinde bir uyarı alacaksınız. ‘Ne yaptığımı biliyorum’ diyorsanız, Yes’e tıklayın.

 V            Şimdi ICQ programını Start menüsüne eklemek isteyip istemediğinizi soran bir ekran çıkacak Sürekli bir Internet bağlantınız varsa Yes’i seçebilirsiniz. Bu durumda, Windows açılırken ICQ otomatik olarak çalıştırılır ve siz kapatana kadar açık kalır. Sürekli bir bağlantınız yoksa, bilgisayarınızdaki bellek miktarı azsa veya sürekli açık duran programlar sinirinizi bozuyorsa, No’yu seçebilirsiniz. Bu durumda, ICQ’yu istediğiniz zaman elle başlatabilirsiniz.

 VI   Şimdi çoklu dil desteği isteyip istemediğiniz sorulacak. Türkçe karakterlerin düzgün görünmesini istitorsanız "I'm using non-English or English enabled OS" seçeneğini seçerek next deyin.

 VII            Artık dosyalar kopyalanmaya başlayacaktır. Sonunda kurulum, güncellemenin bittiğini belirten bir iletişim kutusu göreceksiniz. Eğer o bilgisayarda daha önceden ICQ kullandıysanız, eski dostlarınızı yeni programa almanız mümkün. Bu işi ICQ Database Converter isimli programları kullanarak yapacaksınız. Bu konuya sonra döneceğiz, ancak şu an için ICQ’yu ilk kez kuranlar öncelikli.

VIII            Şimdi ICQ’yu Start (veya Başlat) menüsünden çalıştırabilirsiniz. Ancak, kayıt işlemleri sırasında belirli bir noktaya gelince Internet’e bağlanmanız gerekecek; bu yüzden isterseniz şimdiden Internet’e bağlanabilirsiniz. Start (Başlat) menüsünün Programs (Programlar) kısmında ICQ isimli bir öğe göreceksiniz.

IX            Karşınıza "Welcome to ICQ, IMPORTANT NOTICE" şeklinde bir uyarı mesajı gelecektir. "Don’t Show this message again" seçeneğini seçip ok tuşuna basarak bu diyalog kutusundan kurtulabilirsiniz.

X            Şimdi karşımızda iki seçenek var: Üstteki seçenek ICQ’yu ilk kez kullanacaklar veya yeni bir kullanıcı numarası alacaklar için. Alttaki seçenek ise, işte veya başka bir yerde daha önceden bir ICQ numarası olan ve onu kullanmak isteyenler için. Biz yeni başladığımız için en üsttekini seçiyoruz. Sonra da Next’e tıklıyoruz.

XI            Sıradaki iletişim kutusunda bağlantı tipinizi seçeceksiniz. Üstteki seçenek Internet’e benim gibi modemle bağlananlar için, alttaki seçenek ise LAN, kablolu modem, kiralık hat vb. bağlantılarla sağlanan sürekli Internet bağlantısını kullananlar için. Seçiminizi yaparak Next’e tıklayın.

XII     Bu iletişim kutusu son derece önemli. Ancak daha önce bir uyarı alacaksınız.Buradaki mesaja göre, ICQ’ya bilgi vermeniz zorunlu değil gönüllü bir davranış ve daha fazla ayrıntı girerseniz sizi daha çok arkadaşınız bulabilir, vs. Ancak adresiniz, telefon numaranız gibi özel bilgileri ASLA ! girmeyin. E posta kısmını doldurmaya çalışın; çünkü password'ünüzü unuttuğunuzda size unuttuğunuz password mail olarak atılır.

XIII   Karşınıza, sizinle benzer ilgi alanlarına sahip ICQ kullanıcılarının sizi bulabilmesi için hakkınızdaki ayrıntıları gireceğiniz yere geldiğinizi bildiren iletişim kutusu gelecek. OK’e tıklayın. Şimdi hakkınızda bilinmesini istediğiniz tüm ayrıntıları girebilir veya istediklerinizi atlayabilirsiniz.

XIV    Bir sonraki ekranımız ICQ hakkında yapılacak anketlerle ilgili. İlk seçeneği işaretlerseniz, Mirabilis’ten anket çağrıları alabilirsiniz. 2. seçenek ise bu tür mesajları almamanızı sağlar. Alttaki iki alan da isterseniz dokunmadan geçebileceğiniz alanlar. Bunlardan ilki işinizi, ikincisi ise ICQ’yu nerede (işte veya evde) kullandığınızı soruyor.

XV   Buradaki ilk alan (Password Protection), ICQ’ya parolayla koruma atamanızı sağlar. Bunu kullanmanızı tavsiye ederim, böylece ICQ numaranızın başkaları tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz. Üstteki Password alanına şifrenizi girin, alttaki alana onay için şifrenizi tekrar girin. AutoSave Password’ü işaretlerseniz, daha ileride seçeceğiniz güvenlik düzeyine göre şifreniz sorulmadan otomatik olarak girilebilir veya kişisel bilgilerinizi değiştirirken ya da ICQ'yu açarken şifrenizi girmeniz istenebilir. Privacy Level (Gizlilik Düzeyi) ayarı da çok önemlidir: Burada ilk seçeneği işaretlerseniz, online olduğunuzu herkes görebilir, ikinci seçeneği işaretlerseniz, sadece kendilerine yetki verdiğiniz kişiler tarafından görülebilirsiniz. Yeni başlayanlar kendilerine arkadaş bulana kadar birinci seçeneği seçebilirler. Other Options (Diğer Seçenekler) kısmında üç seçenek var: İlk seçenek işaretlenirse, online olduğunuzun ICQ tarafından Web üzerinden duyurulmasını sağlar, böylece ICQ’su olmayan kişiler de online olduğunuzdan haberdar olabilir. Güvenlik düşkünü iseniz, bu seçeneği işaretlemeyin. İkinci seçenek olan Do not Publish IP address’in, eline Nuke programı geçirmiş çoluk çocukla uğraşmamak için işaretlenmesi tavsiye edilir. Son seçenek ise, ICQ’nun seçtikleri türünden bir sayfayı Web tarayıcınızın ana sayfası yapar. En soldaki For Admin Use düğmesini, teknik destek size ICQ sunucusuna farklı bir adres ve port numarasından bağlanmanızı söylediyse kullanmalısınız, aksi halde bu düğmeye bulaşmayın. Tabii işyerinizde bir firewall varsa, en iyisi sistem yöneticinize hangi port ve adresten bağlanmanız gerektiğini bir danışın ve bu ayarları burada kullanın.

XVI            Next’e tıkladığınızda şifrenizi unutmayın türünden bir uyarı alacaksınız. İsterseniz şifrenizi bir kâğıda yazın ve güvenli bir yere koyun. OK’leyin.

XVII            Şimdi Internet’e bağlı değilseniz veya bağlantınızda bir problem varsa bir hata mesajı alacaksınız.

XVIII       Bu iletişim kutusunda OK’e tıklayın. Bağlı değilseniz, hemen Internet’e bağlanın, sonra da Retry’a tıklayın. Registering User yazısını ve ekranınızın sağ alt köşesindeki papatyanın yanıp sönen yapraklarını göreceksiniz. Bu işlem biraz uzun sürebilir, sabırlı olun.

  XIX            Ve en sonunda ICQ numaran gözükecek. Bu numarayı da bir yere not et ki arkadaşlarına verebilesin.

XXX            Şimdi, ICQ’nun e-posta özelliklerinden faydalanmak için, giden e-posta (SMTP) sunucunuzu seçebilir veya adresini biliyorsanız girebilirsiniz. Bu konuda bir fikriniz yoksa, şu an için Done’a tıklayabilirsiniz.

 XXI            Şimdi tebrikler mesajını alacaksın. OK tuşuna basarak bu mesajı kapatabilirsin